Haber Detayı
24 Haziran 2016 - Cuma 00:37
 
ALS Hastalığı Kulağınıza Küpe Olsun!
Kent Meydanı AVM Meydan Çarşı Katı'nda bulunan So CHIC’te, Dünya ALS Günü dolayısıyla ALS MNH Derneği’ne destek veriyor.
- Haberi
ALS Hastalığı Kulağınıza Küpe Olsun!

ALS (Amiyotrofik Lateral Skleroz) yani kas erimesini ve omurilikte harabiyeti tanımlayan hastalıkla ilgili farkındalık yaratmak ve toplumu bilinçlendirmek adına her yıl birbirinden dikkat çekici faaliyetlere imza atan ALS MNH Derneği’ne bu yıl So CHIC…’ten de destek geldi. Milyonlarca kadının en beğendiği aksesuar markalarından biri olan So CHIC…, bu kez tasarımları yerine hastalıkla ilgili bilgilerin yayılması için kadınların kulağına küpe olacak.

ALS/MNH Nedir?
Amyotrofik lateral skleroz (ALS), aynı zamanda motor nöron hastalığı olarak da anılan, merkezî sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronlar) kaybından ileri gelen bir hastalıktır.

Hastalık, merkezî sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronların) kaybından ileri gelir. Bu hücrelerin kaybı kaslarda güçsüzlük ve erimeye (atrofi) yol açar. Ayrıca erken ya da geç hareketin birinci nöronu da hastalanır. Zihinsel fonksiyonlar ve bellek ise bozulmaz.

Kaslardaki zayıflık ellerde ya da bacaklarda, ağız-yutak bölgesinde ya da dilde başlayabilir ve sürekli ilerleyerek yayılır. Bu yayılma "bulber" alandaki kasları da tutabileceği için konuşma ve yutma güçlüğüne neden olabilir. İleri evrelerinde solunum yetersizliğine de yol açabilir. Genellikle erişkin yaşlarda (40-50) ve erkeklerde, kadınlara göre biraz daha sık görülür. Görülme sıklığı (prevalansı) 100.000 de 1-1,5 civarındadır. Daha genç ve daha ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir ve genellikle zayıf insanlarda görüldüğü dikkat çekmektedir.

Kaynak: Editör: Nihal Yeşiltaç Oran
Etiketler: ALS, Hastalığı, Kulağınıza, Küpe, Olsun!,
Yorumlar
Haber Yazılımı