301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
06 Şubat 2018 - Salı 14:48
 
Apple Music Spotify'ı zorluyor
Spotifyʹın ücretli müzik yayımı hizmetinin liderliği, gözüktüğü kadar rahat olmayabilir.
TEKNOLOJİ Haberi
Apple Music Spotify'ı zorluyor

 The Wall Street Journal tarafından bulunan endüstri grafiklerine göre ABDʹde Apple Music, Spotifyʹdan daha hızlı büyüyor ve Spotifyʹın aylık 2ʹlik büyümesine karşılık 5ʹlik bir büyüme gösteriyor.

Eğer bu oranlar devam ederse Appleʹın, rakibini bu yaz mevsiminde geçmesi mümkün olacak. Ayrıca Appleʹın aradaki farkı kapattığını gösteren başka sayılar da bulunuyor. Belki de şaşırtıcı olan bir şekilde, Apple Musicʹin Spotifyʹa göre 3-4 kat daha fazla deneme üyesi bulunmakta. 

Bu büyüme hızı için belirgin bir açıklama olmasa da, Appleʹın kendi evindeki üstünlüğünden kaynaklandığı tahmin edilebilir. Apple ABD akıllı telefon piyasasının en büyük paya sahip ismi (Comscoreʹun sayılarına göre Kasım ayında 44.8) ama tanınmışlık ve pazarlama kaynakları, Spotify gibi çok daha küçük bir firma için rekabeti zorlaştırıyor. İnsanların iPhone alma ihtimalleri ve Apple Music için reklam görme oranları arttıkça, üyelik sayılarının da artması kaçınılmaz oluyor. Hizmete özel olarak sunulan pek çok içeriği bulunmasının da bu konuda yardımcı olduğu rahatlıkla söylenebilir. Özellikle ABD dışında ise Spotifyʹın liderliği sürmekte. Firma, Appleʹın 36 milyon üyesine (WSJʹye yeni açıklanan sayı) karşılık 70 milyon paralı üyeye sahip ancak toplam kullanıcı tabanının çok daha fazla olduğu düşünülüyor. Bu sayı 2017 Haziran ayında 140 milyondu ve şu anda muhtemelen daha da artmış durumda. Ayrıca Androidʹin açık farklı liderliğinin sürdüğü ABD dışındaki ülkelerde Spotifyʹın etki alanı da çok daha geniş durumda. Buna rağmen firmanın, önemli bir ülkede liderliği kaybetmeye yakın olmasından dolayı endişelenmeye başlıyor olması da muhtemelen doğru olan bir tahmin olacaktır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Spotify, Apple Music, teknoloji
Yorumlar
Haber Yazılımı