301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
15 Ocak 2019 - Salı 23:44
 
Boşanma Davası Nasıl Açılır?
- Haberi
Boşanma Davası Nasıl Açılır?

 

Boşanma davası nasıl açılı sorusunun yanıtı günümüzde pek çok insan tarafından merak edilir. Bu sorunun en doğru yanıtını alabilmek için iyi bir hukuk ve danışmanlık bürosuna ihtiyaç vardır.

Boşanma davası nasıl açılır diye merak edenler için ilk yanıt bu davanın Türk Medeni Kanunu’nda yer alan haklı sebeplerden birine dayanması gerektiğidir. Dava açabilmek için gerekli olan dilekçe kişinin kendisinin ya da eşinin yerleşim yeri veya davadan önce çiftlerin son altı ay boyunca birlikte oturdukları yerleşim yerindeki aile mahkemesine açılır. Davanın açılması için ihtiyaç duyulan dilekçe diğer gerekli evraklar ile birlikte mahkemenin tevzi bürosuna verilir. Tevzi bürosu dava için gerekli harç ve masrafları hesaplayarak davayı açan kişinin ödemesi üzerine bilgilendirme yapar. Bu şartlar sağlandığı takdirde boşanma davası açılmış olacaktır.

Boşanma Davası Hakkında

Boşanma davasının sorunsuz ve istenilen şekilde yürütülebilmesi için boşanma avukatına ihtiyaç vardır. Bu avukatın işinde uzmanlaşmış ve profesyonel olmasına özen gösterilmelidir. Avukata başvurulduğu takdirde boşanma sebepli ortaya çıkan hak ve yükümlülükler kapsamlı şekilde öğrenilebilir. Bu süreç sadece dilekçe hazırlayıp başvuru yapmakla bitmediğinden dolayı geriye kalan işlemler için boşanma avukatı olması gerekir. Boşanma davası için dilekçe hazırlanırken bu dilekçede boşanma talebine yönelik sebeplere yer verilir. Dilekçe yeterli olacak şekilde hazırlandıktan sonra tevzi bürosuna verilirken yanına nüfus cüzdanı fotokopisi de eklenir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Boşanma, Davası, Nasıl, Açılır?,
Yorumlar
Haber Yazılımı