Haber Detayı
22 Kasım 2017 - Çarşamba 11:43
 
Bu uygulamalara dikkat!Banka hesabınızı boşaltabilir
Google Play Store'daki bazı uygulamalar büyük tehdit içeriyor.Geçtiğimiz hafta sonundan beri Google Play Storeʹda indirmeye açık olan bazı fener uygulamalarına gizlenen trojan, binlerce kullanıcının cihazlarına bulaştı.
TEKNOLOJİ Haberi
Bu uygulamalara dikkat!Banka hesabınızı boşaltabilir

Cep telefonları için hayli masum görünen bir takım uygulama ve oyunla birlikte gelen virüs , üç farklı siber- güvenlik şirketine göre banka hesabınızı hedef alıyor.

KİMLİK BİLGİLERİNİ ÇALIYOR

BankBot adıyla anılan malware, bir çok farklı fener ve Solitaire uygulamaları içerisine gizli şekilde geliyor. İlk olarak 13 Ekimʹde fark edilen BankBot, telefonunuza başarıyla girdikten sonra kendini bekleme moduna alıyor. Wells Fargo, Chase, CitiBank ve ING gibi bir çok banka uygulamasının izini sürebilen BankBot, giriş yaptığınızda kimlik bilgileriniz çalabiliyor.

Virüs, bazı bankaların iki adımlı doğrulama için yolladığı SMSʹleri de algılayabiliyor. BankBot ile ilgili tüm bu bilgiler Avast , SyfLabs ve ESETʹin yürüttüğü araştırmalar sayesinde ortaya çıktı. Googleʹın Play Protect protokolü uygulamaları tarasa da, BankBot kendini uygulamaya komuta ve kontrol sunucusundan aşıladığı için bu güvenlik önlemi pek bir işe yaramıyor. Uygulama kurulduktan saatler sonra aşılama işlemi gerçekleşiyor, yani en başta indirdiğiniz uygulamada ilginç şekilde herhangi bir virüs yok. Yani BankBot telefonunuza girebilmek için önce önden gerekli uygulamayı kurmuş olmanız gerekiyor. Bazı telefon modelleri bu aşılamayı algılayabiliyor ve ekstra kurulum için izin istiyor, ancak bu çoğu telefon için maalesef geçerli değil. Ayrıca bu aşılamanın da Truva Atı tekniği ile kendini masum göstererek bazı kullanıcıları aldatması mümkün. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: teknoloji, cep telefonu, uygulamalar, google play store
Yorumlar
Haber Yazılımı