Haber Detayı
07 Temmuz 2017 - Cuma 20:20
 
Direniş Karatay'ın çekimleri başladı
KÜLTÜR&SANAT Haberi
Direniş Karatay'ın çekimleri başladı

Yapımı KTO Karatay Üniversitsi’ne ait olan ve yapımcılığını Ertuğrul Fındık ile Selman Kayabaşı’nın üstlendiği  Selçuklu Devleti ve Kösedağ Savaşının konu edildiği  tarihi filmin çekimleri Konya’da başladı. Konya’da 25.000 metrekare alanda kurulu dev platoda başlayan çekimler ile birlikte basının karşısına çıkan film ekibi basın mensuplarının sorularını yanıtladılar.

KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Selçuk Öztürk’ün ev sahibi olarak yaptığı açılış konuşmasından önemli detaylar ;“Tarihimizi bilmek ve onu yeni nesillere aktarmak bizim önceliğimiz oldu. Bu sebeple çıktığımız bu yolda Üniversitemize adını da veren tarihi Karatay Medresesinin kurucusu Emir Celaleddin Karatay’ın hayatından bir kesitin alındığı bu filmi yaparak tarihimizin bu önemli bölümünün bir sanat eseri olarak geleceğe aktarılmasına vesile olmak istedik.”

 

“PLATOMUZ HOLLYWOOD’u ARATMAYACAK ÖLÇÜDE.”

Filmin Yapımcılığını üstlenen Ertuğrul Fındık ve Selman Kayabaşı film için yaklaşık 25 dönüm arazide kurulu dev bir plato inşa ettiklerini  ve gerek sanatsal gerekse teknik olarak Hollywood düzeyinde bir plato hazırlandığını belirttiler.

MEHMET ASLANTUĞ VE FİKRET KUŞKAN’dan GENÇ OYUNCULARA DESTEK

Filmin 2 ana karakteri (KARATAY) Mehmet Aslantuğ ve (AHİ EVRAN) Fikret Kuşkan ise başlayan çekimler ile birlikte duydukları heyecanı dile getirdiler. At binme kılıç kullanma ve ok atma eğitimlerine devam ettiklerini belirten usta oyuncular genç oyunculara da destek veriyor. Filmde beyazperde de ilk tecrübelerini  yaşayan genç oyunculardan Alperen Duymaz, Burcu Özberk ve Ece Yaşar gibi isimler yeni başlayan sette her fırsatta ustalarından destek aldıklarını ve de onlardan çok şey öğrendiklerini dile getirdiler.

NEFİSE KARATAY FATMA BACI KARAKTERİ İLE BEYAZPERDEDE

Filmin önemli kadın karakterlerinden biri olan ve tarihin ilk kadın STK’sı olarak da bilinen Bacıyan Teşkilatının başı olan Fatma bacı karakterine hayat verecek olan Nefise Karatay aynı zamanda Ahi Evran’ın da eşini oynuyor. Bu filmde aldığı rolün daha önce yaşadığı hiçbir oyunculuk deneyimine benzemediğini belirten Karatay, rolüne bacıyan teşkilatı ile ile ilgili farklı kaynaklardan kitaplar okuyarak hazırlandığını söyledi.

YURDAER OKUR “SİZİ ŞAŞIRTMAYACAĞIM YİNE KÖTÜ ADAM OLARAK BU FİLMDE KARŞINIZDA OLACAĞIM”

Başarılı oyuncu Yurdaer Okur’a yöneltilen “Yine kötü karakter mi oynayacaksınız” sorusu salonda kahkahalara neden oldu. Bunun üzerine başarılı oyuncu “Ne yalan söyleyeyim sizi şaşırtmayacağım. Noyan karakterine hayat verecek olan oyuncu “Bu defa kötülerin kötüsü ile karşınıza çıkacağım. Ben bile şaşkınım” diyerek  rolü ile ilgili basın mensuplarına esprli tüyolar verdi.

 

GENÇLER SER VERDİ SIR VERMEDİ.

Usta oyuncular film ve rolleri ile ilgili bilgiler verirken genç oyuncular Alperen Duymaz, Burcu Özberk, Ece Yaşar, Nik Xhalilej, Volkan Keskin, Yusuf Aytekin ve Tuğrul Tülek kendi rolleri ile ilgili ser verdiler sır vermediler. Sette ilk hafta heyecanı yaşadıklarını ve dayanışma halinde olduklarını söyleyen filmin genç kadrosu, birbirleri ile olan dostluklarının sette daha da arttığını söylediler. Sıkı bir eğitim süreci yaşayan genç oyuncu kadrosunun büyük çoğunluğunun ilk sinema tecrübesi.

Genel Danışman Serdar Akar ve Yönetmen Selahattin Sancaklı ise film ile ilgili savaş ve aksiyon sahneleri konusunda filmin sürprizleri olduğunu ve tarihsel dokuların izleyeni çok etkileyeceğini söylediler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Direniş Karatay, sinema filmi
Yorumlar
Haber Yazılımı