301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
19 Haziran 2016 - Pazar 21:30
 
Doğum sonrası karın kasları
Derya'nın Spor Günlüğü'nden doğum sonrası karın kasları yazısı
- Haberi
Doğum sonrası karın kasları

Doğum Sonrası Karın Kasları

 

Yeni doğum yaptınız veya alışılmışın dışında kilo aldınız. Bir an önce kilolarınızı verip karnınızın eski haline dönmesini istiyorsunuz ve bunun için de çalışmalara başladınız bile. Egzersizler, mekikler yapılıp duruluyor ama o da ne? Karnımız düzleşeceğine tam tersi dışa doğru bir kavis kazanıyor. Üzülüyor, hamilelik karnınızdan asla kurtulamayacağınızı düşünüp paniğe kapılıyorsunuz.

Peki bunun nedeni ne olabilir? Neden onca çabaya rağmen karnımız bir türlü düzleşmez? 

 

İlk resimde normal bir kadının karın kaslarını, ikinci resimde ise karnın gerilmesinden dolayı oluşan kas boşluğunu görüyorsunuz. Bunun adına tıpta diastasis recti deniyor. Bu açıklık karın kaslarımızda oluşmuş ise, istediğimiz kadar spor yapıp mekik çekelim hiç bir sonuç alamayız. Zira mekik sadece yüzeyde baklava gibi görünen karın kaslarını çalıştırmakta ve hatalı yapıldığında da dışa doğru bir kavis oluşumuna neden olmaktadır. Bunun yerine karın çevremizi, belimizi ve sırtımızı da kapsayarak bir korse gibi saran core kaslarını çalıştırmamız gerekir ki sıkı, düz bir karnımız olsun ve oluşmuş olan kas aralığı kapansın.

Bu boşluğun kaslarımızda olup olmadığını anlayabilmek de çok basit. Yere yatıp dizlerimizi kırıyoruz. Mekik yapacakmış gibi boynumuzu kaldırıyoruz. Göbek deliğimizin üzerinde birbirine paralel iki kas vardır. Parmaklarımızı bu kasların ortasına koyup kaç parmak girdiğine bakıyoruz. 3 parmak ve üzeri çok boşluk, 1 parmak ise normal sayılıyor.

Bu konuda bize en çok yardımcı olan hareketler basit birkaç pilates hareketidir aslında.

İlk yapacağımız hareket yere yatıp karnımızı şişirerek nefes almak ve verirken iyice içimize çekmek. 10-20 saniye çekili tutup bırakmak ve aynı hareketi tekrarlamak. 1 dakika ile başlayıp her gün arttırarak 5 dakika veya daha fazla yaptığımız bu hareketle karın kaslarını oldukça güçlendirmiş oluruz.

İkinci hareket pilates yapanların çok iyi bildiği pelvis tilt hareketi.

Nefes alırken pelvisi kalça kemiğine doğru kıvırıyoruz. Nefes verirken pelvisi göbek deliğimize doğru çekiyoruz.

3. Üçüncü hareket table top hareketi. Bu harekette yere yatıp bacakları 90 derecelik bir açıyla kaldırıyoruz. Nefes alıyoruz, nefes verirken karnımızı içe çekip sırtımızı iyice yere yapıştırıyoruz ve tek bacağımızı indiriyoruz. Sonra diğer bacakla hareketi tekrarlıyoruz.

4. Dördüncü hareket köprü hareketi. Yere yatıyoruz ve bacaklarımızı dizden kırıyoruz. Nefes verirken karnı iyice içimize çekip kalçayı yukarıya kaldırıyoruz.

5. Beşinci hareket russian twist. Yere dizlerimiz kırık oturuyoruz. Nefes verirken iki elimizi yumrul yapıp bir yana dönüyoruz, nefes alırken ortaya geliyoruz, tekrar nefes verirken diğer yana dönüyoruz.

 

Bu çok basit görünen birkaç hareketi her gün tekrarlayabilirsiniz. Yanısıra yapacağınız yürüyüşler ve sağlıklı karbonhidrat ve şekeri azaltacağınız bir beslenme şekli ile kısa sürede kilolarınızı verip karnınızın eski düz haline kavuştuğunu göreceksiniz.

(Resimler alıntıdır)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Doğum, sonrası, karın, kasları, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı