Haber Detayı
11 Eylül 2017 - Pazartesi 19:21
 
İrma kabusu devam ediyor
İrma kasırgası Florida'yı adeta yerle bir etti.
DÜNYA Haberi
İrma kabusu devam ediyor

Kasırganın gözü eyaletin batı yakasındaki kentlerin üzerinde dolaşmasına rağmen  eyaletin doğusundaki kentler de yoğun yağış ve rüzgardan etkilendi.

Güneydeki Miami kentinden sonra batı kıyılarındaki Marco Adası ve Naplesʹe ilerleyen kasırganın kuvvettinin azaldığı belirtiliyor. ABD Ulusal Kasırga Merkezi, kasırganın kategorisinin 2ʹye indirildiğini ve rüzgarın en fazla saatte 177 kilometre hızla ilerlediğini açıkladı.

İrma Kasırgası yüzünden  Floridaʹda en az 3 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Eyaletteki 3,4 milyon eve elektrik verilemezken, Miami kentinin bir kısmı da sular altında kaldı. Bazı kentlerde ise hırsızlığı önlemek için gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Polis, dükkanları yağmalayan bazı kişilerin gözaltına alındığını açıkladı. Spor malzeme ve elektronik eşya mağazalarını yağmalayan bazı kişilerin görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı.

Irma, tarihin kayda geçen en büyük Atlas Okyanusu kasırgası. Özellikle Karayiplerʹde büyük yıkıma neden olan kasırgada, en az 27 kişi hayatını kaybetti. Eyaletin güneyindeki Florida Keys adalarında bulunan herkese bölgeyi terk etmeleri emri verilmişti. Dalgaların boyu yaklaşık 5 metreye ulaştı. Bir yetkili adalarda kalmanın adeta intihar olacağını belirtmişti. Floridaʹda evlerinde kalanlara da evlerinin iç odalarında durmaları ve camlara yaklaşmamaları uyarısı yapıldı. Kasırganın en çok Tampa ve St Petersburg gibi batı kentlerini etkilemesi bekleniyor. Yaklaşık 3 milyon kişinin yaşadığı Tampa Körfezi bölgesi 1921ʹden bu yana büyük kasırgalardan etkilenmemişti

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İrma kasırgası, florida, miami, kasırga
Yorumlar
Haber Yazılımı