301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
21 Haziran 2018 - Perşembe 00:11
 
Ölüm saçan Nipah virüsü ile ilgili flaş açıklama
Ulusal Viroloji Enstitüsünden (NIV) yapılan açıklamada, meyve yarasalarının taşıdığı ölümcül virüsten dolayı insanların meyve yemekten korkmalarını gerektiren herhangi bir sebebin olmadığı bildirildi.
DÜNYA Haberi
Ölüm saçan Nipah virüsü ile ilgili flaş açıklama

Yetkileler tarafından yapılan açıklamada, Nipah virüsünün hayvanlarda görüldüğü ancak meyvelerde  yaşamasının mümkün olmadığı, çoğalabilmeleri için insan veya hayvan hücrelerine  ihtiyacı olduğu bilgisi verildi. İnsanların her olasılığa karşı, bir kuş veya yarasa tarafından  parçalanmış meyvelerden tedbiren uzak durmaları uyarısı yapıldı. Geçen mayıs ayında Kerala eyaletinde Nipah virüsü salgını ortaya  çıkmış ve 17 kişi yaşamını yitirmişti. Bölgede 1407 kişi karantinaya alınmıştı.
  
Virüs nedeniyle halk arasında meyve yeme korkusunun başladığı  Hindistanʹda, en çok meyve ithalatının yapıldığı Birleşik Arap Emirlikleriʹnden  alımlar durdurulmuştu.

Nipah virüsü nedir?

Nipah virüsü bulaşanlarda belirtiler hemen ortaya çıkmasa da ateş,  başağrısı, boğaz ağrısı ve kaslarda ağrı gibi belirtilerle grip benzeri bir durum  gelişebiliyor. Sonraki aşamada ise baş dönmesi, yorgunluk, bilinç değişiklikleri  yaşanabiliyor. Malezyaʹnın Nipah bölgesinde ilk kez bir salgınla başlayan bu virüsün  biyolojik silah olduğuna dair iddialar da bulunuyor. Singapur, Malezya, Hindistan ve Bangladeşʹte en fazla görülen Nipah  virüsünün, meyve yarasaları aracılığıyla taşındığı ifade ediliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Nipah virüsü
Yorumlar
Haber Yazılımı