301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
18 Eylül 2017 - Pazartesi 22:58
 
Programatik yükselişe geçti
IAB Avrupa tarafından yayınlanan Programatik Pazar Büyüklüğü 2016 raporuna göre, Avrupa'daki display reklam gelirlerinin yarısı programatik satınalmalarla gerçekleşiyor.150'den fazla artan Programatik video öne çıkıyor.
- Haberi
Programatik yükselişe geçti

 

 

IAB Avrupa’nın IHS Markit’le beraber 13 Eylül’de dmexco’da açıkladığı sonuçlara göre Avrupa programatik display reklamcılık pazarı 2016’da 5,7 milyar €’dan 8,1 milyar €’a ulaşarak 42,7’lik büyüme gerçekleştirdi. 

 

Avrupa programatik reklam yatırımları 2013-2016

 

 

Kaynak: IHS Markit ve IAB Avrupa
 

Rapor, Avrupa display reklam yatırımlarının 50,1'inin programatiksatın almaylagerçekleştiğini ortaya koyuyor. Buna ek olarak, programatik video 155'lik büyük bir artış göstererek toplam video reklam yatırımlarının 45'inden fazlasını oluşturuyor. Mobil, 2016 yılında da 65 programatiksatınalma yatırımıyla en popüler programatikplatformu olmayı sürdürüyor.

 

 

 

Büyüklük ve olgunluk bakımından hâlâ küçük olanOrta ve Doğu Avrupa’nın 2016'da 53 büyüyerek Batı Avrupa’ya (büyüme oranı 42) yaklaşmaya başladığı görülüyor.

Mobilde 2,5 milyar €, videoda1,37 milyar €’ya ulaşan programatik gelirlerinin bölgelere göre dağımı şöyle:

  • Batı Avrupa – 7,5 milyar €
  • Orta ve Doğu Avrupa – 0,6 milyar €

IAB Avrupa ve IHS Markit tarafından gerçekleştirilen Avrupa Programatik Pazar Büyüklüğü araştırması konuyu, tüm paydaşların perspektifinden bütüncül bir yaklaşımla topladığı verilere göre ele alıyor. Avrupa pazarının büyüklüğünü belirleyen bu rakamlar, ulusal IAB'ler tarafından sektör uzmanlarınca raporlanan reklam yatırımlarına, işlem verilerine, istatistiksel ve ekonometrik modellere dayanıyor. Araştırma Avrupa dijital reklam pazarının durumuna ilişkin en kapsamlı çalışma olan IAB Avrupa AdExBenchmark Raporu’nu tamamlıyor.

IHS Markit Müdürü Daniel Knapp, programatik satın almanın 2013’deki 18,3’lük payını 50,1’e çıkardığına dikkat çekerek pazarın büyümesinin doğrudan programatiğin büyümesi anlamına geldiğini, ancak AB veri toplamaya ilişkin yasal düzenlemelerin yarattığı belirsizliğin gelecekteki büyümeyi etkileyebileceğini vurguladı.

Schibsted Reklam Ürünleri Başkan Yardımcısı FabienScolan, programatiğin gelişmesinin şaşırtıcı olmadığını, yayıncılar için bir sonraki aşamanın bütün reklam kanalları, iş modelleri, ürünleri ve formatlarını kapsayacak, tek elden idare edilebilecek otomasyon platformu olduğunu dile getirdi.

Adform’un CEO’su ve kurucu ortaklarından GustavMellentin, Programatiğin gelişmesiyle birlikte farklı kanallar arasında daha sofistike satın alma yapılabileceğini ifade ederken, gelişmenin geleneksel medyayı da kapsayacağını belirtti.  

IAB Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Programatik Çalışma Grubu Sorumlusu Atakan Demirci programatik satın almanın Türkiye’de de benzer bir süreçte geliştiğini, 2017’de ise büyümeye katkı sağlayacak iki alanı; ordino bazlı olan display& video bütçelerinin önemli bir kısmının PMP (Private Market Place) anlaşmalarıyla programatiğeevrilmesi ve mobil envanterin programatik ekosistemde daha elverişli hale gelmesi olarak gösterdi. Programatik konusunda bilginin yaygınlaşması gerektiğini vurgulayarak, sektör çalışanlarını IAB Türkiye’nin Kasım ayında yapacağı Programatik seminerine katılmaya davet etti.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: programatik
Yorumlar
Haber Yazılımı