301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
12 Kasım 2015 - Perşembe 22:39
 
Safiye Sultan Kimdir?
Safiye Sultan, Kanuni Sultan Süleyman'ın torunu (2. Selim'in oğlu) 3. Murad Han'a hediye edilmek üzere Manisa'ya getirilmişti.
- Haberi
Safiye Sultan Kimdir?

Önce acemi cariyeler dairesine alındı. Ama harem kurallarına riayet edilmemiş olundu çünkü saraya daha çok küçük yaşlardaki kızlar alınır ve terbiye edilirdi. Fakat sinyorina hareme göre yaşca büyüktü.

Böylece sinyorina girdiği her ortamda dikkatle gözlemler yapıyor ve geleceği için büyük hayaller kuruyordu. Artık Safiye'ydi. Zekasına güveniyordu. Amacı Sultan Murad ile evlenmek hayallere sığmayan mertebelere çıkmak, cihan devletinin birinci kadını olmaktı. Bu amaç için tüm hayatını harcadı. 26 mayıs 1566 günü Şehzade Mehmed'i doğurdu.

 

Kendisinden 44 yıl önce avrupanın bir köşesinde doğan bir papazın kızı olan Hürrem Sultanı kendisine örnek almaya başladı. Hürrem Sultan'ın, Sultan Süleyman üzerinde kazandığı nüfusu düşündükçe kendisinde aynı gücü buldu. Mücadeleleri sonucu Safiye Sultan, Sultan Murad üzerinde etkili oldu. Kayın validesi Nur­banu Valide ve görümcelerini bertaraf ederek haremi humayunun tek hakimi oldu.

45 yaşında dul kalınca hayatının en büyük safhası kapanmış. Artık valide sultan ve imparatoriçeydi. Amacına ulaşmış yeryüzünün birinci kadını olmuştu. Artık bu makamı elinde tutmak için çalıştı. Torunlarından şehzade Mahmut'un boğulmasında önemli bir rol oynadı.

Şehzade Ahmet ise babannesini bertaraf ederek Topkapı sarayından uzaklaştırdı. Safiye sultan 10 kasım 1605 te vefat etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Safiye, Sultan, Kimdir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı