Haber Detayı
30 Mayıs 2017 - Salı 19:24
 
Tüm Yollarım Sana Çıkıyor'un devamı geliyor!
Ayşen Ilgın'ın Kasım 2016’da Dokuz Yayınları’ndan çıkan "Tüm Yollarım Sana Çıkıyor" kitabının devamı geliyor.
KÜLTÜR&SANAT Haberi
Tüm Yollarım Sana Çıkıyor'un devamı geliyor!

 

Yazar, insanların bilip, duyup, yaşadığı ama dile getirmeye çekindiği bir konuyu kaleme almış. İçinde ölüm, kader, başkaldırı, vazgeçmek, inanç, dua olan kitapta, bir aşk hikayesinin kahramanlarının kişisel devrimi anlatılıyor. Aslında hiç başlamaması gereken bir aşkı öylesine seviyor ki okur, kendi kurallarını dahi unutup bu aşkın bitmesini istemiyor. Bu kitap, insan psikolojisinin derinine en sade şekilde inerken, dini, toplumsal dayatmaları, imkansızlıkları, örf adet ve ahlak kurallarını tekrar sorgulatıyor.

Kitabın oldukça ilginç de bir yazım serüveni var. Bu yolculuğu yazar şöyle anlatıyor;

“Bir gün spor salonunda tek başıma yürürken, yanıma bir kadın geldi. Tanıyor olmayı bırakın, daha önce hiç görmedim bile. Her bir mimiğinde, çaresizlik, isyan, kabulleniş, sevgi, vicdan azabı, pes etme isteği ve güçlü bir duruş vardı. Tüm çelişkileri üzerine giyinip de gelmişti sanki. Gülümseyerek baktı yüzüme, önüne döndü ve başladı anlatmaya. İnsanların tesadüfen karşılaşmadıklarına hep inanmışımdır. Hepimiz bir görevle, öğretiyle çıkarız birbirimizin karşısına. Ben o günkü görevimin, konuşmaya ihtiyacı olan o kadını dinlemek olduğunu düşünmüştüm. Sessizce, yargılamadan, onu anlamaya çalışarak, gülümseyerek dinledim. Sırf konuşmasını bölmemek için her zamankinden daha uzun spor yaptım o gün. Ve sonra o kadın adını dahi söylemeden gitti, yine göreceğimi düşünsem de bir daha hiç karşılaşmadım.

2011’de Boğaziçi Üniversitesi’nde aldığım yazarlık derslerini bitirdiğimden beri yazı yazıyor ve ilginç bir hikaye arıyordum. Sırf bir şeyler yazıyor olmak için o gün kadının anlattıklarını not ettim. Sonraki günlerde dönüp dönüp detaylandırdım, aklıma takılan konular üzerinde, o kadının yerinde olsam ne düşünür, ne hissederdim dedim, onları yazdım. Zamanla baktım ki, onlarca sayfa olmuş. Bu neden bir kitap olmasın dedim ve hayal gücümle birleştirerek konuyu toparlamaya başladım. Bir arkadaşım vasıtasıyla, dosyamı gören Dokuz Yayınları da basmak isteyince Tüm Yollarım Sana Çıkıyor raflardaki bugünkü yerini aldı.

Ben o günkü, görevimin o kadını dinlemek olduğunu düşünmüştüm. Meğer o kadının görevi bana bu kitabı yazdırmakmış.”

Yanlış zamanda, yanlış şartlarda başlayan bu olağanüstü aşk, okuyan herkesin kendi hayatını da sorgulatmakla kalmıyor, şaşırtıp, yok artık dedirten de bir sonla bitiyor. Ayşen Ilgın da okurların ilgisi ve şimdi ne olacak soruları üzerine kitabın devamını yazmış. Merak edenler için söyleyelim, Tüm Yollarım Sana Çıkıyor’un devamı olan ikinci kitap da önümüzdeki aylarda okurla buluşacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tüm Yollarım Sana Çıkıyor, ayşen Ilgın
Yorumlar
Haber Yazılımı