301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
26 Eylül 2017 - Salı 21:52
 
Uğur Etiler '22 Yıla Çok Şey Sığdırdım'
17 Yaşında “OSes Türkiye” yarışmasıyla karşımıza çıkan Uğur Etiler aradan geçen yıllarda kendini müzik adına geliştirerek müzik dünyasına merhaba dedi.Fazıl Say’ın övgü ile bahsettiği Uğur Etiler şimdilerde kendi kanatlarıyla uçmaya başladı…
MÜZİK Haberi
Uğur Etiler '22 Yıla Çok Şey Sığdırdım'

Röportaj: Funda Erkoç

 

Kimdir Uğur Etiler ?

 17 ağustos 1995 Mersin doğumluyum. 5 yaşında şarkı söylemeye başlayıp yaşım ilerledikçe sesimi fark edip üstüne gittim. Lise de Bilgisayar bölümü okuyup üniversite de Konservatuvar'ı tercih ettim ve müziğin hobi değil mesleğim olmasını istedim. İstanbul'da bu beşinci yılım ve bu süreçte müzik piyasasını iyi gözlemlediğimi düşünüyorum. Tabii ki bu beş yıl içersinde bir çok mekanda sahne aldım. İlk profesyonel çalışmam " Yaktım Gemileri " ile hedeflerime ilk adımı attım .

 

HİÇBİR ŞEY BEKLEDİĞİM GİBİ OLMADI

O Ses Türkiye’ ye ne zaman katıldınız? Nasıl bir süreç oldu yarışma sizin için?

 

 2012-2013 sezonu yani O ses Türkiye'nin 2. sezonunda katıldım. Yarışmaya katıldığımda 17 yaşındaydım ve tabii ki büyük beklentilerle katılmıştım. Fakat hiçbir şey beklediğim gibi olmadı.

 

Yarışmadan beklentileriniz neydi?

 Yarışmaya katılırken birinci olmayı hayal ederek gitmedim tabiki . Çünkü benden daha oturaklı seslerin olduğunun farkındaydım. Ben henüz 17 yaşındaydım ve Hadise'nin de dediği gibi yaşım büyüdükçe sesimin güzelleşeceğini düşünüyordum. Buna rağmen 2 üst tura çıkabildim.

Yarışmayla ilgili yasadığınız ilginç bir anınız varsa yazabilir misiniz?

 Tabii ki . Yarışmaya katıldığım dönem 110 kiloydum yani yaşıma göre obezite kıstasında. Yemek yemeyi çok seviyordum.  Bir gün çekim arasında yemekhane de fazla zaman geçirdiğim için çekim saatini kaçırmaya ramak kalmıştı . Bütün acun medya ekibinin ismimi anons etmesiyle olayın farkına vardım .

 

YARIŞMADAN 2 YIL SONRA GÖRDÜM ONLARI

Yarışmadan sonra jüri üyelerinden görüştüğünüz oldu mu?

Murat Boz ve Hadise ile yarışma bittikten yaklaşık 2 yıl sonra görüştüm. 30 kilo verdikten sonra onların yanına gittiğim için tabii ki görünce şok oldular. Hatta Murat Boz " senin diğer yarın nerde oğlum " diye şaka yaptı .

 

Yaktım gemileri projenizden bahsedebilirmisiniz? Nasıl bir çalışma oldu. Kimlerle çalıştınız?

 Şarkının sözü ve müziği bana ait. Düzenlemesi Birkan Şener ve Gökçer Turan'a . Aranjörlerimden Birkan Şener'i O ses Türkiye Tarık Sezer Orkestrası'ndan tanıyordum. Yıllar sonra proje yapmak istediğimi dile getirdiğimde bana yardımcı olabileceğini söyledi ve hemen çalışmalara başladık. Klibimi çok sevdiğim abim , menajerim , destekçim Haşim Umut Gülbay çekti. Görüntü

yönetmenliği Anıl Elçi tarafından yapıldı.

 

 

 

JÜRİLERDEN DESTEK GÖRMEDİM

Projenize o ses Türkiye jürilerinden destek olan oldu mu?

 Şu ana kadar hayır.

 

Sektörde destek olan sanatçılar olduysa yazabilir miisiniz?

 Şu ana kadar herhangi bir sanatçıdan , herhangi bir destek görmedim. Fakat ilerleyen günlerde şarkım tanındıkça desteklerin artacağını düşünüyorum. Çünkü sektörde gerçekten güzel kalpli insanlar var  , hissedebiliyorum .

 

Nasıl bir klip çalışması oldu? Kimlerle çalıştınız?

 İlk klip çalışmam olduğu için çok heyecanlıydım. Klibimizi İzmir 'de çektik ve İzmir'de bizi karşılayan görüntü yönetmenimiz Anıl Elçi ve değerli ekibi tarafından o kadar güzel karşılandık ki her şey çok güzel ilerledi. Hayatımın en keyifli günlerinden bir kaçını yaşadım. Klip yönetmenim, menajerim Haşim Umut Gülbay ve diğer menajerim Ecmel Kayahan'ın mükemmel enerjilerini  ve desteklerini asla unutamam.

 

Fazıl say sizin ile ilgili en işlerden olduğunu yazmış. Nereden tanışıyorsunuz?

 İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Bölümü Opera Anasanat dalı 4. sınıf öğrencisiyim. Yani aynı zaman da klasik müziğin de içerisindeyim. Fazıl Say ile Nazım Hikmet Korosuna katıldıktan sonra tanıştık. Türkiye'nin en büyük sahnelerinde birçok konser verdik. Kendisinin ne kadar iyi bir sanatçı olduğunu anlatmama gerek olmadığını düşünüyorum. Ondan çok şey öğrendim.

 

Oyunculuk deneyiminiz oldu mu?

 Ortaokul ve lise yıllarım da Mersin'de bir çok tiyatro sahnesinde rol aldım. Şu an öğrenim gördüğüm okulum da oyunculuğa dair eğitimler de aldım. Profesyonel olarak herhangi bir deneyimim olmadı fakat ilerleyen dönemler de olmasını isterim.

 

22 YILA ÇOK ŞEY SIĞDIRDIM

Her gün çıkan yeni şarkıcılardan farkınız sizce ne olabilir?

 Bu işi akademik olarak okuduğum için daha çok teknik bilgiye sahibim. Yaşım 22 olabilir fakat 22 yıla çok şey sığdırdığımı düşünüyorum.

 

Bir çok şarkının çıktığı sirkülasyonun olduğu düşünürsek şarkınızın ve sizin farkındalığınızın olacağını düşünüyor musunuz?

 Kesinlikle düşünüyorum. Her şeyden önce şarkım da bir konu ve tema var. Günümüz de çıkan şarkıların çoğunun ticari amaçla yapıldığını görüyorum. Amacım kimseyi kötülemek değil fakat ben yaklaşık 6 yıldır kendi şarkılarımı yazıyorum.

 

 

Son zamanlarda çıkan ve çok çalınan hangi şarkıları beğendiniz?

 Cem Belevi - Alışamıyorum

Tarkan - Her Şey Fani

Oğuzhan Koç - Bulutlara Esir Olduk

Simge - Yankı

Aleyna Tilki - Sen Olsan Bari

Buray - Sen Sevda Mısın

 

GÖKHAN TÜRKMEN TARZINDAYIM

 Tarzınıza yakın olan şarkıcılardan örnek verebilecek misiniZ? Eski sanatçılardan da olabilir?

 Kendime has bir tarzım olduğunu düşünüyorum fakat yine de bir isim söylemek gerekirse "Gökhan Türkmen " diyebilirim.

 

Sizin gibi genç müzisyenlere bu yola çıkmak isteyenlere neler söyleyebilirsiniz?

 Seslerini uzun yıllar boyunca eskitmeden kullanabilmek istiyorlarsa eğer mutlaka şan eğitimi almaları gerek. Sonrasın da yaptıkları müziği solfejiyle , armonisiyle , sözleriyle , ezgileriyle en iyi hale getirmek için daima üretim halinde olmaları gerektiğini düşünüyorum.

 

En son eklemek istediğiniz bir sey varsa yazabilirsiniz?

 Herkesin hak ettiği yere gelebilmesi dileğiyle  ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: uğur etiler, uğur etiler röportajı, funda erkoç
Yorumlar
Haber Yazılımı