Haber Detayı
04 Temmuz 2017 - Salı 20:56
 
Yeşilçam'dan bir yıldız daha kaydı
1946 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Yeşilçam'ın unutulmaz oyuncularından Hakan Balamir hayata veda etti.
KÜLTÜR&SANAT Haberi
Yeşilçam'dan bir  yıldız daha kaydı

Türk sinemasının en güçlü erkek karakter oyuncularından Hakan Balamir uzun süredir KOAH hastalığıyla devam eden mücadelesinde yenik düştü ve  usta oyuncu  tedavi gördüğü hastanede 72 yaşında hayatını kaybetti.

Bir süredir yoğun bakımda olan sanatçının durumunun anide ağırlaşması sonucu Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma hastanesinde yapılan tüm tedaviklere rağmen yaşama veda etti.

1972 yılında "Bir Aşk Bin Ölüm" adlı film ile sinema oyunculuğuna başlayan ve  1974 yılında başrolde oynadığı "Yunus Emre" adlı sinema filmindeki rolü ile 11. Antalya Film Şenliği En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanan oyuncu sonrasında 1985 yılında yapımcılığını kendisinin yaptığı ve yönetmenliğini Sinan Çetin'in yaptığı "14 Numara" adlı sinema filmindeki "arap" karakteri ile 22. Antalya Film Şenliği - En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı. 
Muzaffer İzgü'nün aynı adlı eserinin 1986 yılında yapımcılığını Hakan Balamir'in üstlendiği, yönetmenliğini Bilge Olgaç'ın yaptığı "Üç Halka 25" filminde Hülya Avşar, Hüseyin Peyda, Tuncer Necmioğlu, Güzin Özipek ile birlikte oynadı.
1987 yılında Sabahattin Ali'nin aynı isimli hikâyesinden esinlenilerek Ayşe Şasa tarafından senaryolaştırılan "Gramofon Avrat" sinema filminin yönetmenliğini Yusuf Kurçenli yaparken filmde Türkan Şoray, Hakan Balamir, Emin And, Güzin Özipek, Menderes Samancılar, Ferda Ferdağ oynamıştır.yeşilçamda efendiliği ile tanınıyordu. Çok mütevazi bir hayat yaşayan Hakan Balamir, basını meşgul edecek bir yaşam tarzından daima uzak durdu. Yetmişlerin ortasından seksenlerin başına kadar süren erotik filmler furayasına katılmadı. Bunu yerine sinema emekçilerinin haklarını korumak için Sinema Oyuncuları Derneği'nin kurulmasında önemli katkıları oldu ve derneğin ilk başkanı seçildi. Özde sinema ve tiyatro emekçilerinin sosyal güvenlikle ilgili sorunları, can yakan sansür uygulamaları bu derneğin çalışma alanlarının başlıcası oldu. Bir Ankara yürüyüşü yaparak örgütlü olarak seslerini duyurmaya çalıştılar. Balamir bu çalışmalarda hep aktif olarak rol aldı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yeşilçam'dan, bir, , yıldız, daha, kaydı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı