301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
22 Şubat 2018 - Perşembe 19:00
 
Baltalı Hano'nun Selamı Var!
Nihal Yeşiltaç Oran
info@medyaextra.com
 
 

Yazımın başlığını görenler şaşırdı biliyorum. Baltalı Hano'yu bilenler 'nasıl yani?' diyor, bilmeyenler ise 'o da kim?' diye düşünüyor mutlaka. Anlatacağım!

 

Son zamanlarda ülke gündemi #çocuksusarsensusma benzeri etiketlerle doldu farkında mısınız? Kadın erkek, yaşlı genç herkesi isyan ettiren olaylar içinde Adana'da yaşanan 4 yaşındaki çocuğun başına gelen cinsel istismar bardağı taşıran son nokta oldu. Sosyal medya etiketleri kitlendi bu olaya gösterilen tepkiler yüzünden. Bu olayları izleyen ve gözlemleyen biri olarak aklıma Baltalı Hano geldi benim.

 

Baltalı Hano kimdir diye soranlara hemen bahsedeyim. 1800'lü yıllarda yaşamış, adı Hanzede. Bir oğlu var bir de sevgilisi. o dönem Hanzade'nin sevgilisi kabadayı olarak bilinen biri.  12 yaşındaki oğlu ortadan kayboluyor ve her yerde aranmasına karşı bulunamıyor. Aramalar sonuç vermeyince Hano kendi çıkıp aramak istiyor ama kabadayı sevgilisi buna asla izin vermiyor. Artık dayanamayan ve sevgilisinin sürekli onu dışarı çıkarmamasından şüphelenen Hanzade bir gün erkek kılığına girip sevgilisini takip ediyor. Adam gün içinde haraçlarını topluyor ardından bir hamama giriyor.  Oğlunu orada yazık ki dillendirmek istemediğim bir görevde buluyor. Odunların yanında bulunan baltayı alarak sevgilisi dahil 21 kişiyi o baltayla öldürüp oğlunu alıp eve dönüyor. Bu olaydan bir süre sonra da kurşuna dizilerek öldürülüyor

 

Yaşanan son olayda gördük ki tüm kadınlar Baltalı Hano kıvamına gelmiş, ben bile. İstismar edilen çocuğun kimin çocuğu olduğu hiç önemli değildi artık boğazımıza kadar gelmişti olaylar. Çocukların bedenlerinden aldığı yara dışında ruhlarının, geleceklerinin etkilenmesi ve bunlara dur diyen olmaması herkesi çileden çıkardı. Öyle ya, benzer suçlardan yakalanan kişilere verilen cezalar öyle komik ki. Bir de indirimler var, mahkemede saygısı, pişmanlığı, giyim kıyafeti, daha önce suç işlememesi vs. Kısa süre sonra sapık dışarıda ve yeni kurbanlar peşinde kabus gibi. Bunlara şahit olan diğer sapıklara da 'nasılsa üç gün yatar çıkarım' düşüncesi ile hamlelerine ilk fırsatta başlıyorlar.

 

Bahse konu Adana olayının ardından siyasiler sanırım yükselen çığlıkları duydu ve hepsi cezaların caydırıcı olması konusunda hemfikir, birlikte çalışıyorlar. Düşünülen cezalardan biri de suçlunun kimyasal hadım edilmesi. Verilen ilaçlarla bu sağlanacak ama ilaçlar bırakıldığında ortadan kalkacak. Hiç bir işe yarayacağını sanmıyorum. Biyolojik hadım önerisi kabul edilip acilen onaylanmalı bana kalırsa. Hatta suçlunun halkın iradesine bırakılması bana göre en adil cezalandırma yöntemi ama elbette bu olmayacak. Evet evet biyolojik hadım en mantıklı olanı.

 

Yine bir gerçek daha çıktı bu eylemlerle birlikte ortaya. Siyasi fikir ne olursa olsun, eğitim düzeyleri ne olursa olsun, kadın olsun erkek olsun aynı fikri savundu herkes ve yeter dedi yeter! Ve öyle konu çocuk olduğu için, çocuklar aklı başında her insanın zayıf noktası olduğu için sanıyorum ki gerekenler yapılmazsa Baltalı Hano'lar sahneye çıkacak kurşuna dizilme pahasına!

 

Sevgiler

 
Etiketler: Baltalı Hano, baltalı hano kimdir , kadın kabadayı, baltalı hanzade
Yorumlar
Haber Yazılımı