Yazı Detayı
22 Haziran 2017 - Perşembe 06:09
 
Çıkarın Şu At Gözlüklerinizi!
Nihal Yeşiltaç Oran
info@medyaextra.com
 
 

Türk sinemasının çok önemli isimlerinden biri Muhterem Nur! Nasıl güzel bir kadındır,nasıl özel bir duruşu vardır... Bugün burada Muhterem Nur'un önemli özelliklerini anlatmayacağım tabi.


Muhterem Nur'un hayatı kitap olarak yazıldı ve satışa sunuldu. Ve ne olduysa ondan sonra oldu. Bizim olumlu bakmayı bilmeyen milletimiz kitabın henüz tek sayfasını okumadan başladı kazan kaynatmaya. İnsan ünlü olduğunda mutlaka benzer şeyler yaşıyor ancak beni Muhterem Hanım'ı aramaya, bu yazıyı yazmaya iten önemli etken başka. 

Kitabın tanıtımı bir şekilde dönmeye yayınlanmaya, içindeki bazı önemli detaylar başlık halinde haber olmaya başladıktan sonra bazı insanlar ki onlar kendilerine Müslüm Gürses  fanı diyorlar, 'bu kitapta yazılanlar Müslüm Baba'ya hakarettir, falandır filandır' şeklinde  servis yapmaya başladı. Bunu gören Müslüm Gürses severlerden bir bölüm, protesto adı  altında boy boy paylaşım yaptılar. Ben gözlerime inanamadım. Önce birkaç tanesi ile irtibata geçtim. İlk sorum şu oldu 'kitabı okudunuz mu?' cevap net 'hayır!' Madem kitabı okumamışlar, bilmem kaç üyesi olan  sayfada neden böyle bir protesto paylaşımı yaptıklarını sordum. Cevap yine net 'Müslüm Baba'nın kendisini dövdüğünü yazmış, bu babanın anısına hakarettir, saygısızlıktır!' Bu kötü anının öncesinde sonrasında neler yazıyor bilginiz var mı diye sorduğumda sesslik...

Aynı gün Muhterem Nur'u aradım, durumları anlatıp bilgisi olup olmadığını sordum. Duyduğunu ve bu duruma çok üzüldüğünü söyledi, ardından şöyle devam etti. Müslüm benim 35 yıllık eşim, yol arkadaşım ben onu çok seviyorum. Biz ikimizde alanlarımızda sıfıra inmişken birbirimizi tanıdık. Birbirimize tutunarak ayağa kalktık. Bahse konu olay olduğunda alkol alıyordu ve alkol aldığı zaman çok değişiyordu. Yaşadığımız o talihsiz olaya kendisi de çok üzüldü ve o olaydan 4 ay sonra alkolu bıraktı. Öldüğü güne kadar da bir daha kullanmadı. Ve dolayısı ile böyle bir olay bir daha yaşanmadı.

O kötü alışkanlığın bir insanı ne kadar değiştirebileceği var aslında o satırlarda." Kendisine bu kitap için para alıp almadığını da sordum "asla para almadım, öyle bir  beklentim de yok. İstedim ki insanların şöhreti de olsa başlarına çok şey gelebiliyor, çok şey yaşanabiliyor bunları insanlar görsün.Bu sözlerden sonra bir düşünün lütfen, Muhterem Nur hayatının yarısını Müslüm Gürses ile geçirmiş bir film yıldızı, üstelik bir çok ünlü ismin idol olarak gördüğü bir film yıldızı. Zor bir hayat yaşamış, onunla tanışana kadar. Tanıştıktan sonra da zorluklar devam etmiş, ta ki Müslüm Gürses alkolü bırakana kadar. Buradan almamız gereken başka bir mesaj yok mu? Aşkın gücünü görüyoruz burada. Çağımızda alkol ve uyuşturucu kullanım yaşının tek  hanelere düştüğü konuşulmakta. Toplumun geleceği tehlikede. İnsanların bu illetten kopabilmesi için bir tek sözcüğün yeterli olabileceğini görmüyor muyuz? 

Kitap ile ilgili başka bir söylenti daha var, o da tecavüz olayı! 'Neden böyle bir itiraf yapmış' diyenlere önce 'sana ne?' demek istiyorum ama açıklamamı da yapacağım elbette. Eğer Muhterem Nur başkaları gibi herhangi bir programda çat diye böyle bir röportaj verseydi, sizin bu sorunuzu ben de düşünebilirdim ama hayatı kitap olarak yazılmış. Nasıl, ne şekilde doğduğundan, şu zamana kadar yaşamış olduklarını anlatmış olmasında nasıl bir gariplik var onu bilemedim? Bu kitabın bir hatıra olarak, belki bir ders niteliğinde yazılmış olabileceğini neden düşünmez bu insanlar? Tecavüz Türk toplumunun en büyük yaralarından. Burada da çok önemli mesaj yok mu peki? Çok önemli bir noktayı belirtmek isterim: Gerçek Müslüm Gürses sevenlerin böyle bir dedikodunun, böyle saçma bir protestonun içinde olacağına asla inanmıyorum. Çünkü biliyorsunuz ben onlarla uzun bir röportaj yaptım ve Muhterem Nur hakkında ne düşündüklerini sordum. 'Müslüm Gürses, Muhterem Nur ile tamamlandı, ona çok şey borçluyuz' dediler. Bu Muhterem Hanım'a  duydukları minnet ve saygıyı yeterince açıklıyor sanırım. Her ünlüde olduğu  gibi Muhterem Hanım'ın da iyi olmasını istemeyen bir kaç kişinin ortalığı yangın yerine çevirmeye çalışması sonuç vermedi; yel kayadan bir şey alamaz.

Şimdi bana 'kitapta eleştireceğin hiç bir yer yok mu?' diye sorabilirsiniz. Evet var! Muhterem Nur bir yıldız ve bu kitap onun hayatını anlatıyor. İsterdim ki kitap kapağında sadece kendisi olsun. Tamam belki Müslüm Gürses ile yeniden doğdu ama o tek başına bir yıldız. Ön kapakta bir Muhterem Nur görmeliydik, huzur veren yüzü ile. Arka kapakta da hayatının yarısını birlikte geçirdiği, tamamlandığı büyük insan Müslüm Gürses ile.'Ömrümce Ağladım' isimli bu kitabın bence alınıp okunması gerekiyor. İsterseniz ders niteliğinde okuyun isterseniz hayranı olduğunuz bir sanatçının neler yaşadığını merak ettiğiniz için alın okuyun ama mutlaka okuyun. Çünkü orada gerçek bir hayat öyküsü var. 

 
Etiketler: Çıkarın, Şu, At, Gözlüklerinizi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı