301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
05 Ağustos 2017 - Cumartesi 12:06
 
Eurovision'a Kim Gidecek?
Nihal Yeşiltaç Oran
info@medyaextra.com
 
 

 

Buruk bir mutluluk ile yazıyorum bugün yazımı. Sebebi Eurovision 2018'e katılıyor olmamız!

Mutluyum çünkü yıllardır şaibesi konuşulsa da tekrar Türkiye olarak bu oluşumda yer almak çok güzel. İçim buruk çünkü yarışmaya katılması muhtemel isimlerin bir kısmı can sıkıcı! 

Kimdir bu canımı sıkan isimler ve bu anlamda beklediğim ne? Elbette anlatacağım ancak önce Eurovision geçmişimizdeki önemli noktalara bakıp hatırlayalım.

İlk olarak 1975 yılında Semiha Yankı ile katılmışız sonuç hüsran ama olsun, ölümsüz bir eser olarak yerini aldı 'Seninle Bir Dakika' müzik arşivlerinde. Sonra katılmaya devam etmişiz. Kimlerle katılmamışsız ki! Nilüfer, Ayşegül Aldinç, Modern Folk Üçlüsü, Candan Erçetin daha ne isimler...
2003 yılında Sertap Erener 1.olduğunda dünyalar bizim olmuştu. En son ise 2002 yılında Can Bonomo ile Eurovision defterini kapatmıştık. Ve Türkiye bir daha bu yarışmaya katılmama kararı almıştı.

Şimdi kulislerde Eurovision 2018 için bazı isimler konuşuluyor. Aleyna Tilki, Murat Boz, Mustafa Ceceli, Model'in solisti Fatma, Sıla vs

Bir dinleyici olarak, bir Eurovision takipçisi olarak konuşulan bazı isimlerin böyle bir yarışma için zayıf kalması ciddi anlamda üzdü beni.

Uluslararası bir yarışmadan bahsediyoruz. Bir şarkıcı gidecek Türkiye'yi temsil edecek. Duruşu ile, okuduğu eser ile, sahne performansı ile, donanımı ile. Şartlar böyle olunca Aleyna Tilki'nin adı nasıl geçer? Kim geçirir? Sahnede şarkıyı kesip, ağzının içinde dilini yuvarlaya yuvarlaya 6 yaşındaki okul maceralarını anlatmayacağını kim garanti edebilir? Uluslararası bu yarışmada karşısında milyonlar varken, üzerindeki sorumluluk yükünü taşıyabileceğini kim garanti edebilir? 17 yaşındaki bir kız çocuğunun sahne tecrübesi ne olabilir ki kalkıp ülkemizi temsil edecek kişi olarak Kiev'e gidecek? Şimdi hatırlayanlar 1986 yılında Norveç'te 1. olan Sandra Kim'i hatırlatmak isteyebilirler. Gayet net hatırlıyorum, pembe papyonuna kadar ancak bizim kumar oynayacak durumumuz var mı sizce? Sertap Erener'in yakıp kavurduğu platformda Aleyna Tilki, yok artık bu da o cici kız için yapılan pr çalışmalarından biri olmalı. Yoksa akıllı işi değil! Kendisine şimdilik ülke içinde başarı diliyorum, ilerleyen zamanlarda 'tamam' olduğunu görmek isterim tabi.

6 yıl sonra bu özel yarışmaya katılma kararı aldıysak, bu yükü taşıyabilecek bir solist olmalı bizi orada temsil eden. Sahneyi doldurmalı! Benim tek favorim bu anlamda Tarkan! Hem de açık ara Tarkan! Bu kadar ara verdikten sonra tekrar katılma kararı alıyorsak solist anlamında işi şansa bırakamayız. Solist tamam, iş esere kalıyor. 

Eurovision geçmişine bakıldığında, birinci olan şarkıların çoğu ya 7'den 70'e coşturan veya sözleri anlaşılsın anlaşımasın, tabiri caizse damardan giren şarkılar oldu. Mesela 1987 Johnny Logan "Hold Me Now" veya 2003 Sertab Erener 'Everyway That I Can' mesela 2009 Alexander Rybak 'Fairytale' veya 2012 Loreen 'Euphoria'. Bununla birlikte diğer veriler göz önüne alınarak şarkı seçiminde torpile yer olmamalı düşüncesindeyim.

Yine, yeni yeniden Eurovision'da ülkemin adı geçeceği için coşkulu, umutlu heyecanlıyım. Sonucunda mutlu olabilmeyi tüm kalbimle diliyorum.
Sevgiler 

 

Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

 
Etiketler: Eurovision'a, Kim, Gidecek?,
Yorumlar
Haber Yazılımı