301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
09 Ekim 2018 - Salı 15:47
 
İntihal mi? Yok Canım!
Nihal Yeşiltaç Oran
info@medyaextra.com
 
 

Efendim, geldim kuruldum köşeme. Bugünün konusu “intihal nedir?” Uzun uzun anlamından bahsedelim diyorum. Tabi ki öyle yapmayacağım; son günlerde oldukça dile ve kaleme düşen Nilgün Bodur olayından bahsedeceğim.

Aslına bakarsanız bir haftayı geçti bu olay yaşanalı ama baktım ki yankıları hala sürüyor, baktım ki Nilgün Bodur okuyucuları yaşadıkları hayal kırıklığını bir türlü atamıyor, ben de konu ile ilgili içimde ne varsa dökeyim şuraya dedim.

Peki olay ne ve nasıl başladı?  Yazarın ya da sosyal medya fenomeni diyelim,  Sen Gittin Ya Ben Çok Güzelleştim isimli kitabında,  Anne Frank'a ait olduğu iddia edilen bir sözü kendi adı ile kullanmış olması ve bunun fark edilip deşifre olması ile başladı her şey.  Ardından kitap içinde yazılı bazı sözlerin de Twitter’dan alınmış olduğunun görülmesi olayın devamını getirdi. Birbiri ardına paylaşımlar yapıldı sosyal medyada. Bu dönemlerde ilgilenmedim çok fazla, kitabı da okumamıştım sırf kapak fotoğrafından dolayı. Yani bir yazar neden kitabının kapağında kendi fotoğrafını kullanmayı tercih eder ki? Neyse devam edelim; durum bu kadar büyüyünce birkaç mail ve mesaj aldım, konu ile ilgili fikrim soruldu. Vâkıf olmak ve sorulara cevap vermek için biraz vakit ayırdım. Tam da Nilgün Bodur’un İnstagram’da yaptığı açıklamaya denk geldim. Açıklamanın içinde yazdığı tek bir cümle, sanıyorum ki konu ile ilgili ondan önce yaptığı ve sonrasında yapacağı açıklamaların hepsini yok saymamı sağladı. Cümle aynen şöyle “Beni ailem ve sevdiklerim takdir etsin”

Şimdi soruyorum size, bir tarafta kitabı 150 bin satmış bir yazar var diğer tarafta minimum 150 bin okuyucu. Bir tarafta ün ve para kazanmış bir yazar diğer tarafta umut, yaşama sevinci arayan 150 bin okuyucu. Yazar için önemli olan ailesinin ve sevdiklerinin takdiri ise dip toplamda görülüyor ki, okuyucuya/sevenlerine hiçbir anlamda samimi olmadı. Benim baktığım yerden görünen bu.

Kitabın içinde alıntı olduğu iddia edilen sözlere gelince; bahse konu Anne Frank sözü yıllardır özellikle Facebook’da profil profil gezen bir söz. Anne Frank’a ait değilse bile Nilgün Bodur’a da ait değil. Yazarın, kitabında tek sayfada yer alıp, altında Nilgün Bodur yazması ne kadar doğru sizce? Editörün o şekilde uygun görmüş olması geçerli bir açıklama değil, bu anlamda sorumluluk yazarındır. Yani ben yazdığım kitap baskıya girmeden okurum, asla anlam kelime ve ifade değişikliğine izin vermem. Bu konuda fazla şey söylemek zaten yersiz, durum ortada.

Bu olaylara dahil olan ünlü isimlerden biri, İnstagram paylaşımında “ya hu koskoca şarkı sözleri kitaplardan alınıp yazılıyor da, koca kitapta bir tane benzer söz bulunmuş” dedi. Zaten uzun yıllardır şarkı sözü yazarları ve ilgili meslek birlikleri bu durumun düzeltilmesi için, hak sahibinin hakkını alabilmesi için uğraşıyor. Milyonlarca kişinin takip ettiği birinin, Nilgün Bodur’u savunmak adına durumu bu şekilde normalleştirmeye çalışması da bana oldukça garip geldi. Ya size?

İyi veya kötü her olaydan birer tecrübe ediniyorsak, buradan da şunu anlamalıyız: Sosyal medya paylaşımlarında kullandığımız özlü sözleri, beylik sözleri atarlı sözleri bir yere not edelim. Belki bir gün biz de bir kitap yazarız.

Sevgiler

 

Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

 
Etiketler: nilgün bodur intihal, nihal yeşiltaç oran, nilgün bodur haberleri
Yorumlar
Haber Yazılımı