301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
04 Ocak 2019 - Cuma 18:33
 
Kırk Yıllık Poşetin İntikamı!
Nihal Yeşiltaç Oran
info@medyaextra.com
 
 

Dokunmasam olmazdı ücretli poşet sorunsalına.  Birikmiş çok fazla sözüm var bu konuda. İsterseniz çıkış noktasından başlayıp hatırlayalım. Nasıl olmuştu?

Çevre Kanunu ve Bazı Konularda Değişiklik Yapılmasına dair kanun teklifi, geçtiğimiz yılın sonlarına doğru TBMM’de kabul edildi. İçerisinde birçok maddenin olduğu bu kanun teklifinde bizim konumuz olan ücretli poşet uygulaması neydi? Çevre kirliliğinin önlenmesi ve giderilmesi için doğada yok olması 400 yılı bulan naylon poşetlere kısıtlama getirme kararı verdiler. Bunu nasıl yaptılar? Bazı büyük market ve iş yerlerinde yani mağazalar filan poşet başına müşterisinden 25 kuruş tahsil edilecekti. Bu şekilde ne olacaktı? Halka para vermek zor gelecek, filesi bez torbası ile alışverişe gidecek bu şekilde naylon poşet tüketimi azalacak ve doğa kurtulacaktı!

Sonunda 01 Ocak 2019 itibari ile uygulama başladı. O günden beri de çevremde gözlem yapıyorum. Ortalık yıkılıyor, sosyal medya sallanıyor; deprem oluyor! İlgili fotoğraflarla capsler hazırlanıyor profil profil geziyor. Olaya üç ayrı yerden bakıyorum. Birincisi vatandaşın bir olay için kenetlenmiş olmasına pek alışkın değilim. Çünkü millet olarak birbirimizi yemek en büyük besin kaynağımız. Bu konuda gördüm ki bir çok konuda suya sabuna dokunmayan kitle bu konuda kol kola bir duruş sergiliyor. Darısı büyük ve daha ciddi olayların başına. Efendim ikinci baktığım yer ise marketler, iş yerleri tarafı. Bence durumdan gayet memnunlar. Hem minimum 25 kuruşa tül gibi poşet satacaklar, hem o poşetlerin üzerinde logoları var tüketici para vererek onların reklamını yapacak. Şimdi gelelim üçüncü bölüme, yani bu kanun teklifini hazırlayan kabul edenlere. Gayet iyi niyetlerle yola çıkılmış ama detaylandırılmamış olduğunu düşündüğüm bir proje bu. Neden mi? Üç paket turşu alan biri o 3 adet kalın poşetli turşuyu 25 kuruş vererek aldığı poşete attı ve gitti. Bakliyat firmaları poşetlerle ürün satıyor ve bahse konu marketlerin tamamı bu paketli bakliyatlardan satıyor. Pet şişede sular, diğer dönüşümü güç paketlemeler… Peki şimdi ne oldu? Yapılan çevre kirliliğinin önlenmesi ve giderilmesi için devede kulak bile değil. Böyle bir proje daha kapsamlı araştırılmalı, devletin ve milletin birlikte hareket ederek iş bölümü yapacağı şekilde şekillendirilip ona göre davranılmalıydı.  

Durumu fazlası ile kendine döndürmeye çalışanlar da var tabi. Mesela marketlerinin camına ‘dışarıdan torba, file pazar arabası getirmek yasaktır’ uyarısı yapıştıranlar. Bunun yasal olduğunu düşünmüyorum. Bir de poşet satın almak zorunda kaldıkları için kasiyerle kavga edenler var. Neden? Kasiyerin suçu ne ki Fatmagül muamelesi yapıyorlar? O işletmede asgari ücret uygulaması var, o insan o ücreti alarak mesai saatini dolduruyor, sizin muhatabınız o değil ki. Milletçe şikâyet etmeyi severiz ama şikayet yazmayı sevmeyiz, bilmeyiz. Çözüm kasiyere veya kasa kuyruğundaki diğer müşteriye şikâyet etmek durumu çözmez. Şikâyeti ilgili yerlere yazarsak çözme ihtimalimiz olur.

Yapılan bu ücretli poşet uygulaması ile çevre temizlenmez. Bu durumdan kâr sağlayacak olanlar bellidir, vatandaş zarardadır ve yine işi zorlaştırılmıştır.

Ben zaten doğacı bir insan olduğum için, bireysel olarak yapmam gerekenleri yapmaya devam edeceğim. Beni takip edip yazılarımı okuyanlara da önerim; şu sıralar durumdan faydalanmak amaçlı bez torba satan yerler  var, bulup onlardan alın. Para verdiğiniz poşetle x market y mağazası reklamı yapmayın.

 
Etiketler: ücretli poşet uygulaması, ücretli poşet, nihal yeşiltaç oran yazıları,
Yorumlar
Haber Yazılımı